* Racjonalnie o ataku kosmitów *

Jeśli założymy, że jakaś cywilizacja zdołała rozwinąć się znacznie wyżej od naszej, trzeba nam wiedzieć, że musiałaby ona przetrwać własną technologiczną możliwość samounicestwienia. Czyli, że jej kultura istotna musiałaby być znacznie wyższa.
A to oznacza, że raczej nie należy zakładać ataku wyższej cywilizacji na nas. Chyba, że zawarte w tej cywilizacji kręgi przestępcze, wbrew swej cywilizacji, zechciałyby wykonać na naszej cywilizacji jakiś, mówiąc kolokwialnie "numer".
Tu jednak, wyobrażając sobie ich poziom inteligencji, należy zwrócić uwagę, że przyjrzawszy się nam, jakby w terrarium, z bliska i dokładnie, z łatwością wpadliby na pomysł wykorzystania naszych własnych sił do ewentualnego zniszczenia nas, lub innego, mówiąc kolokwialnie "załatwienia".
Najprawdopodobniej "pogrywaliby" na nas jako manipulatorzy.
Być może powodem ich wyboru byłby fakt, że będąc kosmicznymi ciulami i wypierdkami własnej cywilizacji, nie chcieliby osobiście stawiać się naszym Marines, Gromowi... itp. Choćby tylko w trosce o dyskrecję kosmiczna, by nie narobić na skoku huku...
Co mogłoby zwrócić uwagę ichniej policji.
A być może, po prostu tak byłoby dla nich taniej.